خانه اخبار تفاوت سنسوز CCD و CMOS

تفاوت سنسوز CCD و CMOS

 

در قلب هر دوربین دیجیتال در جهان یک حسگر تصویر وجود دارد. حسگر تصویر تبدیل نور به سیگنال های دیجیتال است. دو نوع اساسی از سنسورهای تصویر مورد استفاده در امروز وجود دارد CCD (دستگاه های جفت) و CMOS سنسور (نیمه هادی اکسید فلزی مکمل) وجود دارد.

هر نوع حسگر تصویر دارای مزایا و معایبی است که بر اساس نیاز از آن استفاده می شود.پیشرفت های اخیر در تکنولوژی هر دو نوع را برای طیف وسیعی از نیازها مناسب ساخته است.

CCD-AND-CMOS

 

هر دو نوع لنز کارشان تبدیل نور به سیگنالهای الکتریکی است.در مدل CCD علاوه بر سنسور تصویر نیاز به مدارات مانند آمپیلی فایر . Digitizers مدار اصلاح است .به همین علت فضای اندازه این نوع دوربینها نمی تواند زیاد کوچک باشد .اما سنسور CMOS  این طور نیست و می تواند تمامی این مدارات را در تراشه کوچک خود جا بدهد مزیت این سنسور در مدار کوچکتر و مصرف برق پایینتر است.

سنسور CCD در اواخر دهه 1960 میلادی و CMOS در اوایل دهه 1970 اختراع شدند.سنسورهای CCD انتخاب اصلی برای تصویربرداران به دلیل تصاویر فوق العاده خود شدند.به این دلیل بود که در فن آوری موجود آن زمان تولید تراشه سنسورهای CCD بسار ساده تر و ارزان تر از رقیب خود بود.تا سال 1990 سنسورهای CMOS به دلیل گرانی تولید و فرایند تولید سخت به صرفه نبود و در دسترس قرار نمی گرفت اما بعد آن سال به دلیل پیشرفت تکنولوژی بیشتر مورد استفاده قرار گرفت ولی هنوز به کیفیت تصویر بالا دست نیافته بود.

هر دو نوع لنزهای CCDو CMOS اگر به درستی طراحی شده باشند می توانند تصاویری با کیفیت بالا بیافرنینند. به طور سنتی استفاده تراشه CCD  برای تصویر برداری علمی –عکاسی و تصویر برداری صنعتی بوده به علت به کیفیت تصویر بالا و نویز کم در تصاویر و لنزهای CMOS به طور سنتی در دستگاههای ارزان قیمت مانند دوربین های ارزان و تلفن های همراه که نیاز به دوربین بسیار کوچک دارند استفاده می شد تا هم فضای کمی را اشغال کنند و هم مصرف برق را به حداقل برسانند.

امروزه اختلاف بین سنسورهای CCDوCMOS بسیار کمتر شده.تولید کنندگان CMOSتوانسته اند لنز CMOS بسازند با کیفیت تصویر بسیار زیاد در حالی که تولید CCD به تکنولوژی تولید لنزهای کوچک و بامصرف برق کمتری رسیده اند در نتیجه می شود این لنزها را در دوربین های ارزان قیمت و دوربین های موبایل به کار برد و از لنزهای CMOS در دستگاههای صنعتی و حرفه ای استفاده نمود.

صنعت سیستمهای حفاظتی و نظارتی امروزه تصمیم گرفته است که تغییر دهد بر سلطه لنزهای CCD بر این صنعت پایان دهد زیرا CMOS های باکیفیت جایگزین خوبی برای CCD می باشند.اگر چه برخی از تولید کنندگان دوربین های امنیتی به دلایلی فکر می کنند اگر با CCDبمانند بهتر است.

برای اطلاع جامعتر در این مورد به انجمن رجوع کنید 

منبع : securitycameraking.com

 

 

 نظرات 

 
0 #3 حسین rvfhkd ۱۳۹۲-۰۷-۳۰ ۱۹:۲۰
نقل قول از علي:
ببخشيد اما چرا از واژه لنز استفاده كرديد . CCD & CMOS هر دو سنسور هستند نه لنز

نقل قول از علي:
ببخشيد اما چرا از واژه لنز استفاده كرديد . CCD & CMOS هر دو سنسور هستند نه لنز

دقیقا
 
 
+13 #2 علي ۱۳۹۱-۰۶-۳۱ ۰۲:۳۹
ببخشيد اما چرا از واژه لنز استفاده كرديد . CCD & CMOS هر دو سنسور هستند نه لنز
 
 
0 #1 ali ۱۳۹۱-۰۲-۲۰ ۱۶:۰۱
ممنون از شما خوب بود
 
Persian Arabic English French German Portuguese Spanish

facebookgoogletwitefeed

DCA-New

banner2

top