معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری کرج از نصب نخستین دوربین پلاک خوان و ثبت تخلفات رانندگی در کرج خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین البرز و به نقل از روابط عمومی شهرداری کرج، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری کرج از نصب نخستین دوربین پلاک خوان و ثبت تخلفات رانندگی در کرج خبر داد.
احمد افضلی اظهار کرد: این دوربین در بلوار بلال (حدفاصل میدان توحید و چهارراه هفت تیر) به صورت آزمایشی نصب شده است که در آینده‌ای نزدیک شاهد نصب این دوربین‌ها در معابر پرتردد شهر نیز خواهیم بود.
وی اعتبار تخصیص یافته جهت خریداری و نصب دوربین‌های پلاک خوان و ثبت تخلفات رانندگی همچنین تجهیزات هوشمند کنترل ترافیک را بالغ بر 60 میلیارد ریال اعلام کرد و ادامه داد: علاوه بر این، 30 میلیارد ریال نیز تا پایان سال جاری جهت نصب، راه‌اندازی و پشتیبانی تجهیزات پیشرفته مذکور هزینه خواهد شد.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه ترافیک به معضلی حاد در کلانشهرها تبدیل شده و خسارت‌های سنگین جانی، مالی، زیست محیطی و... را به همراه داشته و دارد، گفت: با توجه به گسترش روز افزون استفاده از خودروهای شخصی و تک سرنشین و همچنین کمبود نیروی انسانی به منظور کنترل ترافیک، در مسیر استفاده از تجهیزات هوشمند گام برداشته‌ایم که علاوه بر ثبت کامل تخلفات رانندگی، همچنین امکان اطلاع از بار ترافیکی معابر شهر را برای مسئولان مربوطه مهیا می‌کند.

وی با بیان اینکه تمامی تجهیزات مرکز کنترل ترافیک شهرداری کرج خریداری شده و به زودی عملیات نصب آن شروع می‌شود، به مزایای نصب این دوربین‌ها در سطح شهر اشاره کرد و افزود: راه‌اندازی دوربین پلاک‌خوان علاوه بر کاهش حضور فیزیکی مأموران در سطح تقاطع‌ها و میادین، رانندگان متخلف را نیز مکلف به رعایت بیشتر قوانین راهنمایی و رانندگی می‌کند.
افضلی، ثبت تخلف عبور از چراغ قرمز، محاسبه سرعت میانگین و ثبت تخلف بر مبنای آن، ثبت تخلف سرعت لحظه‌ای بر مبنای پلاک، کنترل گذرگاه یک طرفه و ورود ممنوع و ... را از جمله مزیت‌های نصب دوربین مذکور اعلام کرد.
معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری کرج با اشاره به فعالیت شبانه‌روزی دوربین پلاک خوان و ثبت هوشمند تخلفات رانندگی عنوان کرد: با نصب دوربین پلاک‌خوان می‌توان در تمامی طول شبانه روز پلاک خودروهایی که از مقابل دوربین در حال گذر هستند را ثبت نمود و با بررسی دیتابیس خودروهای مجاز می‌توان خودروهای متخلف را تشخیص داده و تخلف مربوطه را ثبت کرد.
افضلی در پایان سخنان خود این اقدام را گامی موثر در کنترل ترافیک و مکانیزه شدن سیستم ترافیک در شهر کرج دانست و اظهار امیدواری کرد: در آینده‌ای نه چندان دور شاهد شهری آرام و دور از دغدغه ترافیک باشیم.

این مورد را ارزیابی کنید
(21 رای‌ها)
  • اندازه قلم